Pek çok rahatsızlığın arkasında yatan ana neden bedenin toksinlerle dolup taşmasıdır. Yediğimiz yemek, içtiğimiz su ve hava aracılığıyla bedenimize pek çok toksik madde girmektedir. Sıkça rastlanan toksinler: tarım ilaçları, antibiyotikler, yiyeceklerdeki hormonlar, gıda ambalajlarındaki kimyasallar, temizlik maddeleri, deterjanlar, gıda katkı maddeleri, ağır metaller, kirlilik, sigara...

 

Belli besinlerin eksik alımı sonucu bedenin doğal yollardan bu kimyasallardan arınma yöntemi sekteye uğrayabilir. Bu toksinler yağ dokularında, karaciğer, böbrek, deri, bağırsaklar ya da bedenin diğer bölgelerinde birikebilir. Yanlış beslenme, çevre kirliliği ve kötü yaşam tarzından dolayı beden toksinler ve asit içerikli maddeler ile yüklendiğinde sağlığımızı tehdit eden durumlar oluşabilir.

 

Bedendeki toksinler baş ağrısından kabızlığa, sivilceden sürekli yorgunluğa, alerjilerden depresyona, hazımsızlıktan kepeğe kadar pek çok soruna neden olabilir. Bu durum süreklilik kazandığında ve bedene sürekli toksin yüklendiğinde kanser, yüksek tansiyon, diyabet, zihinsel hastalıklar ve epilepsi gibi çok daha ciddi rahatsızlıklar oluşabilir.

 

7 günlük sebze meyve suyu kürü detoks için idealdir. Bu sürede yaklaşık 3 kilo kaybetmeyi bekleyebilirsiniz. 7 gün boyunca bedene toksinleri sokmayarak bedenin kendini doğal olarak arındırması sağlanır. Yine de yeni başlayanlara 3 günlük detoks ile bir deneme yapmaları önerilir. Canlı bir cilt, parlak gözler, yüksek enerji ve zihinsel berraklık olumlu sonuçlardan sadece bir kaç tanesidir. Eğer 3 gün bile gözünüzü korkutuyorsa 1 günlük sebze meyve suları ile detoks kürü uygulamak şimdilik en iyi seçeneğiniz olabilir.

 

Detoks süresince toksinlerin atılmasından kaynaklanan bazı semptomlar görülebilir. Daha önce dokularda depolanan toksinler çözünerek tekrar kan dolaşımına katıldığında, bu toksinler boşaltım, terleme gibi yollarla vücuttan atılmadan önce başağrısı, uyuşukluk, depresyon, grip benzeri semptomlar oluşabilir. Vücuttan atılan toksin miktarı arttıkça bu semptomlar da kötüleşebilir. Bu nedenle bedenin ne kadar toksik olduğuna bağlı olarak herkes detoks sürecini farklı geçirir. Bu nedenle bazı kişiler eski semptomları daha da arttığı zaman bunu süreç işe yaramıyor olarak yorumlayabilirler. Aslında bu durum bedenin daha çok toksini atarak kendini temizlediğini ve genel bir gelişmeye doğru ilerlendiğini göstermektedir. Bazen evimizi temizlerken de önce daha çok dağınıklık yaratırız fakat sonunda evimiz tertemiz olur...

 

Detoks yaptığımız süre boyunca dinlenmek de gereklidir. Günde 2-3 litre su içmek ve egzersiz yapmak da önemlidir. Su detoks etkisini artırmaya yardımcı olur.

 

Kısa bir arınma seni beslenme alışkanlıklarında köklü bir değişiklik yapma yolunda harekete geçirebilir. Sahip olacağın enerji ve canlılığa inanamayacaksın!

 

 

Eğer aşağıdaki semptomlardan 2 ya da daha fazlasını deneyimliyorsan arınmanın tam zamanı!

Bitkin, yorgun ve halsiz hissediyorsan

Vücudunda ağrı ve acılar hissediyorsan

Bir türlü kilo veremiyorsan

Doğal canlılığını kaybettiysen

Yemek yedikten sonra gaz ve şişkinlikten şikayetçiysen

Sinüs problemlerin varsa

Duygusal ve zihinsel problemler yaşıyorsan

Saçların ve tırnakların iyice zayıfladıysa

Cilt problemleri yaşıyorsan

Reflü rahatsızlığı yaşıyorsan

Bağırsakların senle işbirliği yapmıyorsa

Çay, kahve gibi uyarıcılar olmadan günün geçmek bilmiyorsa

Baş ve eklem ağrısı çekiyorsan

Zihinsel odaklanma sorunu yaşıyorsan

Uykundan verim alamıyorsan

Belli yiyecek ve içecekleri aşeriyorsan